АПК

АПК

Вітчизняний аграрний комплекс формує 12% вітчизняного ВВП і забезпечує близько 40% всіх валютних надходжень. Тому підтримка АПК залишається серед головних урядових пріоритетів і в бюджеті-2019. Уряд забезпечив законодавчі вимоги щодо фінансування АПК на рівні не менше 1% загального випуску продукції в аграрному секторі. Загальний обсяг видатків на АПК та надання кредитів Мінагрополітики в наступному році складе 15 млрд грн. Фінансування з державного бюджету - 6,9 млрд грн., в тому числі по загальному фонду – 5,9 млрд грн. Крім того, в проекті бюджету на наступний рік збережені раніше започатковані програми підтримки АПК, що сприятиме подальшому нарощуванню виробництва і експортних можливостей агросектора.

Майже 900 млн гривень – на здешевлення придбання вітчизняної техніки

Наступного року на програму здешевлення придбання вітчизняної техніки в бюджеті закладено 881,8 млрд грн. Програма, що діє уже два роки довела свою ефективність - за перше півріччя 2018 року обсяг придбання техніки збільшився на 37%. Завдяки програмі підтримки, аграрії мають можливість придбати сільгосптехніку вітчизняного виробництва із суттєвою знижкою, яка для представників фермерських господарств досягла колосальних 40%. В програмі вже взяли участь майже 100 вітчизняних підприємств у сфері сільськогосподарського машинобудування. В промисловому виробництві техніки та обладнання для АПК утворено додатково 1200 робочих місць.

1 млрд гривень – на розвиток фермерських господарств

Бюджет-2019 передбачає виділення 1044,5 млн грн. на розвиток фермерських господарств. Вперше в новітній історії фермерство закріплено Урядом як пріоритетний напрямок аграрної підтримки, а фермерські господарства визначені як основа сільського розвитку. Для фермерів буде збережено низку різноманітних програм підтримки: додаткова знижка на купівлю вітчизняної сільгосптехніки, знижка на насіння вітчизняної селекції, надання дорадчих послуг, а також здешевлення кредитів та надання безвідсоткових кредитів. За розрахунками, завдяки комплексній програмі підтримки, через два роки в Україні кількість фермерських господарств подвоїться, а обсяг виробленої ними сільгосппродукції складе до 12% аграрного ВВП. Але найголовніше – те, що фермер стане домінуючим гравцем в сільському господарстві України.

Розвиток тваринництва – 3,5 млрд гривень

На підтримку розвитку тваринництва в бюджеті на наступний рік закладено 3,5 млрд грн. На відміну від вирощування зерна, де цикл виробництва обмежений одним роком, тваринництво передбачає довгострокові проекти. Перші результати та прибутки сільгосптоваровиробники починають отримувати тут лише через три роки. Тому і програми підтримки в цій галузі пролонговані мінімум на три роки, а в перспективі – на п’ять. Аграрні господарства зможуть отримати дотацію на кожну молочну корову, а громадяни, в чиїх господах народились телята, отримають на кожного по 2500 гривень, якщо вигодують його до 1 року. Уже зафіксовано перші ефекти цих програм підтримки: динаміку поголів’я стабілізовано, а середній надій на корову зріс на 2,4%.

Крім кількості, буде стимульована і якість продукції тваринництва. Окрема програма передбачає надання знижки за закуплене племінне поголів’я, біоматеріал тощо. В сегменті будівництва тваринницьких комплексів Уряд бере на себе до чверті всіх витрат інвесторів. В 2018 році завдяки такому партнерству в Україні з’явилось 25 нових тваринницьких ферм.

Розвиток хмелярства, закладка молодих садів та виноградників – 400 млн гривень.

Уряд продовжує розвиток галузі садівництва та виноградарства, компенсуючи 80% вартості посадкового матеріалу. В 2018 році за державної підтримки було сформовано 1255 га нових насаджень зерняткових, кісточкових, ягідних, горіхоплідних культур та виноградиків. Галузь садівництва та особливо виноградарства одна з найбільш трудоємних - завдяки її розвитку лише за 12 місяців було утворено 1 тис. постійних та 5 тис сезонних робочих місць. Попит з боку представників галузі значно перевищував фінансову ємність програми в 2018 році, тому Уряд пролонгував її на 2019 рік. І передбачив на фінансування програми 400 млн грн.

Витрати державного бюджету на підтримку АПК (млрд. грн.)

Витрати державного бюджету на підтримку АПК (млрд. грн.)

* Загальний обсяг видатків з урахуванням кредитів МінАПК